Vjenčani prsten: Na kojoj ruci se nosi i zašto…
Vjenčani prsten i njegovo nošenje značajno je složenije nego što se čini na prvu, istražuje i piše N1 Televizija, dodajući da povijest seže do drevnog Egipta, a da se običaju itekako razlikuju diljem svijeta. Naime, prvi dokazi o vjenčanom prstenju nađeni su upravo u egipatskih hijeroglifima, gdje su prsten smatrali simbolom vječnosti, u njegovom kružnom obliku, bez početka i kraja.
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
Zatim, stari Grci i Rimljani vjerovali su u postojanje posebne vene, poznate kao ‘vena amoris’, vena ljubavi, od četvrtog prsta lijeve ruke direktno do srca. Ona, naravno, ne postoji, anatomski, ali je ovo vjerovanje utjecalo na zapadnjačku tradiciju nošenja vjenčanog prstena na lijevoj ruci, doznaje i piše N1 Televizija, dodajući da se u većini zapadnih zemalja, uključujući SAD, Veliku Britaniju, Francusku, Italiju, vjenčani prsten nosi na lijevoj ruci. Ali…
U mnogim zemljama istočne Europe, poput Rusije, Poljske i Bugarske, kao i u pravoslavnim zemljama, običaj je nositi ga na desnoj ruci, dodaju, kao i da su muškarci počeli nositi vjenčano prstenje tek tijekom Drugog svjetskog rata, kada su vojnici željeli nositi vidljivi podsjetnik na svoje supruge i obitelji kod kuće.
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
U Indiji, naprimjer, prsten se nosio na desnoj ruci, jer se lijeva smatrala nečistom. A moderne generacije često odabiru lijevu ruku, kao zapad. Tradicije se, dakle, prilagođavaju i mijenjaju.
Nadalje, u katoličkoj tradiciji, prsten se blagoslivlja tijekom ceremonije vjenčanja i nosi na lijevoj ruci. Pravoslavna tradicija, s druge strane, preferira desnu ruku kao simbol snage i vjernosti. Židovska tradicija također ima posebne običaje vezane uz vjenčano prstenje, gdje prsten mora biti jednostavan i bez ukrasa.
Foto: Pixabay (ilustracija)