Ravnatelj KBC-a Osijek: Pacijent u pravilu zna kada ide na respirator, a onda ga sediramo…
Ravnatelj KBC Osijek dr. Željko Zubčić, s kolegama je jučer obišao zagrebačku Arenu, sportsku dvoranu prenamijenjenu dijelom za pacijente oboljele od Covida-19. Razlog? Jeziv! Asimilacija iskustava zagrebačkih kolega, a za eventualnu aktivaciju dvorane Gradski vrt u Osijeku, za istu namjenu. Liječnik je, medicinar…, jednako doživljava, drugačije procesuira i drugačije prenosi potresne sadržaje koje vidi, ali je odlučnog stava – izbjeći primjenu dvorane dok god je to moguće!
U KBC-u Osijek, danas je ujutro javljeno, 178 je pacijenata pozitivnih na Covid-19, u OŽB Našice njih 44-oro, ukupno 222 oboljele osobe u OBŽ. Na respiratorima je 40 osoba. Sve su to visoke brojke, ali brojke koje KBC Osijek uspješno ‘balansira’ posljednjih dana. Kapaciteti nisu iscrpljeni, no ravnatelj osječkog KBC-a obišao je Arenu u Zagrebu.
– I vojska je ondje na dispoziciji, pomaže. Mijenjali su dosta u hodu, a s dolaskom prvih pacijenata, shvaćajući koje elemente trebaju promijeniti, pobošljati, kako posložiti. Bio je to dosta koristan posjet. Ali, napominjem, mi i dalje činimo i namjeravamo činiti sve kako kod nas ne bi došlo do aktivacije Gradskog vrta. Činimo maksimalne napore da do toga ne dođe – kazao je dr. Zubčić.
Jer, kreveta za dvoranu ima. Sam Bog zna, ne bi manjkalo ni madraca, medicinske opreme…, no slaba je korist od toga ako nema liječnika, medicinskih sestara. Nije o tome Zubčić govorio, ali dovoljno sugerira i sama činjenica kako je Osijek danas posegnuo za institucijom mobilizacije medicinskih sestara i tehničara iz slavonskih bolnica, a po odluci Ministarstva.
– Prije svega je svaka dvorana građena za sportska natjecanja, za razliku od bolnica, razumije se. To je zaista zadnja opcija, jer to nije prostor prilagođen za medicinsku skrb – nizao je dr. Zubčić, dodajući…
– Može se iskoristiti za tu namjenu, naravno…, ali mi medicinari to drugačije gledamo i za nas je to improvizirani objekt. Sve ćemo učiniti da do aktivacije dvorane u nas ne dođe – zaključio je o toj temi.
Pojačano se u posljednje vrijeme govori o opremi, napose respiratorima. KBC Osijek ih ima dovoljno. Štoviše, slavonske bolnice su i svoje stavile na dispoziciju Osijeku kao respiracijskom centru za cijelu Slavoniju, a važno je znati da ih ne manjka ni u slučaju kada respiraciju zahtjeva pacijent koji nije Covid-19 pozitivan. Iza većine složenijih operacija pacijenti zahtjevaju respirator zakratko.
– Imamo rezerve respiratora. Naravno da imamo i ‘čiste odjele’, rezervirane za pacijente koji nemaju Covid-19. Mi smo regionalni centar i moramo imati te kapacitete – pojasnio je dr. Zubčić.
Za kraj kratkog razgovora ostavili smo ‘grozno’ pitanje. Postotak preživljavanja Covid-19 pacijenata na respiratoru je 50 do 60, rečeno je prije nekoliko dana na jednoj od konferencija za novinstvo Stožera CZ OBŽ. Ne zbog respiratora, već zbog teških stanja pacijenata koji na njemu završe. Reći će to da gotovo polovica onih koji završe na respiratoru s njega neće otići živi. I nema senzibilnijeg načina to reći. Za vrijeme liječenja na respiratoru je pacijent sediran… A je li svjestan pacijent kada dolazi trenutak, kada je izvjesno da ide na respirator?
– Osoba je svjesna. Ona u tom trenutku otežano diše. Tek kod čina intubacije, stavljanja tubusa, pacijent se mora sedirati, a kako bi na taj način tolerirao terapiju. Pacijenti u pravilu znaju kada idu na respirator – zaključio je dr. Zubčić, a svima da se još jednom dobro zamisle u uvjetima kada ne žele poštovati mjere sprječavanja širenja zaraze.
Dakle, prije nego završe na respiratotu, to pacijenti znaju, znaju da su u vrlo teškom stanju. I sami su.
Foto: OBŽ (arhiva) & Pixabay (ilustracija)