‘Tajna’ olupine kod cestovnog mosta na Dravi u Osijeku!? 60-ih je Gago manevrom spasio most?

Svako toliko padne vodostaj Drave kod Osijeka, taman toliko da izrone ‘essekerske relikvije’ pa i one starijeg datuma, od rimskih ostataka u Donjem gradu, preko ‘rebara’ lađa nasuprot KBC-a, do Garnizonskog kupališta kod Tvrđe, vodotornja i Vodenih vrata. Izroni tako svako toliko i olupina nedaleko cestovnog mosta preko Drave, kod mosta dr. Franje Tuđmana, tamo na onu stranu prema željezničkom mostu. A onda krenu i teorije i pretpostavke o tome kako je brod ondje završio, iz kojeg je vremena, čiji…?
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
U vrlo popularnoj Facebook grupi Osječki vremeplov i danas je objavljena fotografija olupine, a koja je nastala, zacijelo, prethodnih mjeseci niskog vodostaja (oko -140), gdje je sugrađanin Igor Balaž postavio pitanje osječkim znalcima i svjedocima znaju li otkuda olupina ondje.
Jedna od iznesenih mogućnosti bila je i kako je riječ o jednoj od teglenica koje su uništene za savezničkog bombardiranja Osijeka u 2. svjetskom ratu, no svjedočanstvo Zorislava Vajnanda nam je zapelo za oko, kao priča koju do sada nismo čuli, napose ne tako precizno. Telefonski za OsijekExpress gospodin Zorislav je ponovio…
– Moj ujak Gago, Marijan Gavranović, bio je ‘komparoš’, vozio je i brodicom 13. maj ‘pecaroše’ na ušće, polazio iz Zimske luke, kraj starog ‘šlepa’, tamo negdje paralelno sa starom pivovarom (blizu današnjeg hotela Osijek i tzv. Rupe nap.a.). Jednom prilikom motornim brodom je vukao ‘šlep’. Radilo se o motornom brodu Vukovarac. Sjećam se toga broda kao dijete, jer tada sam imao oko 12-13 godina. Pamti se to cijeli život, ali datumi blijede. Tim brodom je jednom, tada, nekad, ranih 60-ih godina, možda ’63., ’64., vukao ‘šlep’, a kojem je između dvaju mostova zakazalo kormilo. Brzo je Gago načinio nekakav manevar, nešto što su riječni mornari znali, a sve kako teglenica ne bi udarila u stup mosta. Tada se ‘šlep’ nasukao, potopio i ondje stoji i dan danas – kazao nam je Zorislav Vajnand, dodajući da dozvoljava da, sada, poslije toliko godina, možda to i nije baš taj ‘šlep’, ali je prilično siguran.
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
Jer, u jednom od komentara, čitatelj se složio s pričom, ali je izrazio vjerovanje da se Gagin ‘šlep’ nalazi negdje na polovici Drave, bliže luci Tranzit, da je prethodno ipak udario o željeznički most, a da je potopljen između ’65. i ’68. godine prošlog stoljeća.
– Da. Možda griješim. Samo znam da je bilo pokušaja izvlačenja. Obzirom da se nije moglo, doteglili su ga i ostavili gdje je i sada – napisao je gospodin Zorislav u odgovoru.
Kako god, kada i opet vodostaj padne, uz obalu Drave, kod cestovnog mosta vidjet ćete nasukan ‘šlep’, sada već ‘relikviju’, praktički ‘spomenik’.
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
Razumjevanja radi, pitali smo i gradske povijesne znalce, no jasnog odgovora nema. Svaki je zasnovan na pretpostavkama, a opet iz povijesnih činjenica ratnih razaranja, vodenica…, pa i do toga da to svakako može biti i ‘Gagin šlep’. Pa nek’ tako i ostane.
Foto: OsijekExpress.com (arhiva)
