Jučer čak 6 intervencija zbog stršljena u OBŽ! Domaći, kineski, indijski…!?
3 min readUz silu prometnih nesreća, požara korova, trave, niskog raslinja…, vatrogasci Osijeka i Slavonije, okolnih mjesta, sve su češće na intervenciji zbog stršljena. Samo jučer je bilo 6 intervencija.
Vatrogasci Valpova jučer su imali čak četiri tehničke intervencije uklanjanja gnijezda stršljena, u Valpovu, Harkanovcima, Bizovcu i Petrijevcima. Vatrogasci Donje Motičine uklanjali su gnijezdo stršljena u naselju Seona, vatrogasci Kešinaca u naselju Koritna… A kada bi spomenuti ovakve intervencije i prethodnih dana, došli bi smo ove sezone možda i do troznamenkaste brojke.
Znak je da to da treba pripaziti, da se pojavila još jedna ‘ljetna radost’…
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
Prošle godine, točno nekako u ovo doba, preciznije 3. kolovoza 2022., razgovarali smo s vatrogascima… Voditelj smjene JVP Čepin Robert Bednjanić dan prije imao je intervenciju…
– Najčešće u posljednje vrijeme i jesu manje zajednice, ali znali smo imati gnijezda i s po 300, 400 primjeraka. U pravilu se zavlače u napuštene kuće, stare šupe, svinjce koji nisu u upotrebi. U Čepinu toga i ne bude toliko, ali bude u okolnim mjestima, manjim selima u sastavu Općine. Tu ima napuštenih kuća, a to stršljeni nalaze kao dobro stanište – kazao je tada telefonski za OsijekExpress.com Robert Bednjanić, voditelj smjene u JVP Čepin, dodajući…
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
– Takve intervencije nisu u pravilu zahtjevne, no to ne možete znati, a oprez je nužan. Kod tih intervencija su najviši troškovi. Jer, pjena nije jeftina, daleko od toga, a mi vatrogasci to izvodimo besplatno za one koji nas pozovu – nastavio je Bednjanić, opisujući vrijeme rada…
– U večernjim satima možemo uklanjati gnijezda, jer tada se stršljeni smire u gnijezdu. Tada su svi unutra i onda intervencija ima smisla. Ranije nam jednom dogodilo da uklonimo gnijezdo, a dio zajednice se vrati i obnovi ga sljedećih dana. Tako da čekamo i nastupamo u večernjim satima – nizao je voditelj smjene JVP Osijek, ujedno dodajući kako u tim okolnostima ne zna svaki puta bore li se s domaćim ili’uvezenim’ azijskim stršljenima, a koji su veći, jači, invazivniji i opasni i za kukce, ljude…
Inače…
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
– Postoje tri vrste stršljena na ovom području. Imamo naše domaće, ‘starosjedioce’. Na njih smo se već naučili. Ali, imamo sada i dvije uvezene vrste iz Azije, kineske i indijske, a koji su valjda stigli s kakvom robom, nečim… Oni su veći, jači, snažniji i napadaju sve živo, napadaju druge stršljene, napadaju pčele… – kazao je, također prošle godine za OsijekExpress.com, zapovjednik postrojbe DVD-a Valpovo Stjepan Koški.
Azijski divovski stršljen (lat. Vespa mandarinia) vrsta su najvećih stršljena na svijetu. Odlikuju se narančastom glavom i crnim tijelom i šestmilimetarskim žalcem, a nastanjuje područja od Rusije, preko Indije i Šri Lanke do Kine i Japana. Veličine su preko 5 centimetara, a mogu letjeti brzinom do 40 km/h, a dnevno prijeđe i po 100 kilometara. Ubodi ovih kukaca mogu biti smrtonosni za ljude (anafilaktički šok).
Foto: Pixabay (ilustracija)