13. rujna 2024.

Osijek Express

Vijesti iz Osijeka – Ili dobre ili loše ;)

Za koji dan, rođendan! Prije 237. godina postao je ovo što volimo svim srcem i dušom – Osijek!

4 min read
Grad Osijek u subotu 2. prosinca slavi svoj 237. rođendan, dan kada su se u jednu cjelinu 1786. godine spojili Tvrđa, Gornji i Donji grad i kada je postao ovo što danas volimo svim srcem i dušom, naš Osijek.

Nema sumnje da svaka Osječanka i svaki Osječanin jako dobro znaju što je 2. prosinca, no dajte da vas podsjetimo da je to za koji dan, da već u subotu, za 6 dana, naš voljeni Osijek slavi svoj 237. rođendan. To je Dan grada, ali i Dan zaštitnika Osijeka, svetih Petra i Pavla. Grad Osijek u subotu 2. prosinca slavi svoj 237. rođendan, dan kada su se u jednu cjelinu 1786. godine spojili Tvrđa, Gornji i Donji grad i kada je postao ovo što danas volimo svim srcem i dušom, naš Osijek.

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA

“Početkom 18. stoljeća u Donjem i Gornjem gradu formiraju se zasebni magistrati čime te dvije jedinice počinju funkcionirati kao samostalne gradske općine. Zemljišni gospodar sve tri općine bila je Dvorska komora. Politike dekameralizacije u Slavoniji, reforme i općenito politika Marije Terezije u ovim krajevima dovela je do početka pregovora između tri komorske općine o ujedinjenju, očito s namjerom da se Osijeku, kao i drugim značajnijim centrima u regiji, dodijeli status slobodnog i kraljevskog grada. Međutim, zbog razmirica oko održavanja sajmova do ujedinjena je došlo tek 2. prosinca 1786. godine, ukazom Josipa II. Tijekom 18. stoljeća Osijek se razvio u najznačajnije političko, gospodarsko i kulturno sjedište u Slavoniji, u kome su se djelovali brojni obrtnici, trgovci, knjižnice, kazališta, a već 1729. godine otvorena je isusovačka gimnazija. Godine 1735. Franjevci su osnovali tiskaru, a njihovim je nastojanjima osnovan i studiji filozofije i teologije. Dana 28. kolovoza 1809. godine Osijek je svečano proglašen slobodnim i kraljevskim gradom, a time počinje novo doba grada Osijeka”, zapisano je na Wikipediji, ali imajte na umu da je postojao naš grad i prije, da u hrvatskoj historiografiji postoji tumačenje da su ime Osijek Hrvati naselju dali zbog ponešto povišenog mjesta od okolih voda, mjesto gdje je ‘oseka’, najraniji spomen je 1196. godine, a čuli ste i u srednjovjekovnim dokumentima zapise Eszek ili Ezeek, kasnije Essegg…, napokon, u američkom filmu o Pompejima, kada se prikaže karta Europe, uz Rim i Pompeje piše još jedino – Mursa!

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA

Ove godine će u Osijeku također biti svečano i s puno sadržaja. Grad Osijek tek će objelodaniti sastavnice proslave, no već sada se zna da će na prvoj sljedećoj sjednici Gradskog vijeća biti usvojene odluke o nagrađivanju, o Pečatu i Grbu.

Odbor za dodjelu javnih priznanja Grada Osijeka predlaže da se u 2023. godini dodijeli javno priznanje Zlatna plaketa Grb Grada Osijeka za životno djelo za izuzetna ostvarenja u području znanosti i obrazovanja gospođi Gordani Kralik – stoji u materijalima Gradskog vijeća, čime bi dr.sc.dr.h.c. Gordana Kralik, professor emerita mogla biti dobitnica Grba za životno djelo za izuzetna ostvarenja u području znanosti i obrazovanja. Pamtimo ju kao rektoricu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera, ali i kao znanstvenicu za kojom su u koautorstvu 433 znanstvena i 71 stručni rad, 14 multiautorskih knjiga i 4 monografije. Dobitnica je Državne nagrade za znanost – primjena rezultata znanstvenoistraživačkog rada iz područja biotehničkih znanosti za 2009. godinu. Primila je Državnu nagradu za znanost za 2012. godinu – nagradu za životno djelo u području biotehničkih znanosti i Nagradu za životno djelo Hrvatskog akademskog sportskog saveza.

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA

Nadalje, Odbor za dodjelu javnih priznanja Grada Osijeka predlaže da se u 2023. godini dodijeli javno priznanje Zlatna plaketa Grb Grada Osijeka Udruzi HVIDRA Osijek 91 za izuzetan doprinos u području socijalne skrbi i Javnoj vatrogasnoj postrojbi Grada Osijeka za osobit doprinos u području obrane i zaštite.

Odbor za dodjelu javnih priznanja Grada Osijeka predlaže također da se u 2023. godini dodijeli javno priznanje Pečat Grada Osijeka HRT – Radiju Osijek za osobite uspjehe u razvoju društvenih odnosa i
unapređenje društvenog života grada Osijeka i Zvonku Borbašu za izniman doprinos u razvoju sporta u Osijeku. Ove godine Radio Osijek obiljeżava 80. godišnjicu osnutka i neprekinutog rada. Najstarija je radijska postaja u istočnoj Hrvatskoj te treća koja je osnovana na prostoru današnje Republike Hrvatske. A Zvonko Borbaš? Jedan je od začetnika borilačkih sportova u našim krajevima kada je 1965. godine počeo s karate sportom a kasnije i bio jedan od osnivača kickboxing i muaythai sporta u Hrvatskoj. Dugogodišnji je licencirani trener u karateu, kickboxingu, tajlandskom boksu i savateu, te dobitnik nagrade za životno djelo uzor sportaš “Matija Ljubek”. Doprinos športu ne samo u gradu Osijeku nego i cijeloj Hrvatskoj i izniman pedagoško odgojni rad i ljubav koju cijeli život gosp. Zvonko Borbaš poklanja mnogim naraštajima, kao i izniman ugled koji ovaj Osječanin uživa u gradu Osijeku zasigurno zaslužuje zahvalnost grada Osijeka, navodi se, među ostalim, u obrazloženju prijedloga.

Foto: OsijekExpress.com (arhiva, ilustracija)