28. travnja 2024.

Osijek Express

Vijesti iz Osijeka – Ili dobre ili loše ;)

U inozemstvu ostao bez dozvole, u RH došao po novu! Dobio je, ali…

2 min read
Nakon što nova pravila budu i formalno usvojena, države članice imat će dvije i pol godine za prenošenje direktive u svoja nacionalna zakonodavstva.

– Policijski službenici su dovršili kriminalističko istraživanje nad 27-godišnjim hrvatskim državljaninom s područja Kaptola kojeg se sumnjiči da je počinio kazneno djelo „Ovjeravanje neistinitog sadržaja“. Naime, osumnjičeni je u prostorijama PU požeško-slavonske lažno prijavio gubitak vozačke dozvole koja mu je oduzeta u inozemstvu nakon čega je podnio zahtjev za izdavanje nove vozačke dozvole, a koji mu je odobren te mu je ona izdana. Protiv 27-godišnjaka slijedi kaznena prijava nadležnom državnom odvjetništvu – objavila je policija.

Inače…

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA

Predstavnici Vijeća EU-a i Europskog parlamenta postigli su prošli tjedan privremeni politički dogovor o direktivi koja bi trebala olakšati izvršenje kazni za vozače koji počine prometne prekršaje u drugoj državi članici.

Privremeni politički dogovor, koji još moraju potvrditi Vijeće i Parlament da bi postao zakon, odnosi se na dopunu direktive iz 2015. o prekograničnoj razmjeni informacija o prometnim prekršajima u cestovnom prometu.

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA

“Revidirani zakon osigurat će jednak tretman za sve vozače u EU bez obzira na njihovo državljanstvo”, rekao je belgijski ministar za mobilnost Georges Gilkinet.

Nova direktiva sada će, osim najčešćih i najozbiljnijih prekršaja kao što su prekoračenje brzine ili vožnja pod utjecajem alkohola i droga, uključivati i druge prekršaje.

Među njima su nepoštivanje razmaka između vozila, ignoriranje zabrane pretjecanja, opasno pretjecanje, prekršaji pri parkiranju kao što je parkiranje preblizu raskrižju ili zebri, prelazak pune bijele crte, vožnja u pogrešnom smjeru, nepoštivanje pravila o korištenju koridora za hitne slučajeve ili korištenje preopterećenog vozila.

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA

Nakon što nova pravila budu i formalno usvojena, države članice imat će dvije i pol godine za prenošenje direktive u svoja nacionalna zakonodavstva.

(Hina)

Foto: Pixabay (ilustracija)