Atomska skloništa u Osijeku: Grad ih ima 7, a 23 su u zgradama i poduzećima, u njihovom vlasništvu!

Europska komisija je u srijedu predstavila strategiju za pripravnost EU-a u slučajevima prirodnih katastrofa, kibernetičkih napada, geopolitičkih kriza i u kojoj poziva građane da osiguraju nužne zalihe za najmanje tri dana. Ključni ciljevi strategije uključuju spremnost da se u slučajevima takvih kriza osigura funkcioniranje osnovnih usluga poput bolnica, škola, prometa, telekomunikacija, osiguraju zalihe kritične oprema i materijala te prirodnih resursa poput vode. (…) Komisija predlaže i veću suradnju između vojske i civilne zaštite, redovitu provedbu vježbi pripravnosti diljem EU-a, u kojima bi sudjelovale oružane snage, civilna zaštita, policija, sigurnosne agencije, zdravstveni radnici i vatrogasci. (Hina)
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
A jedna od stavki su i skloništa. Državni ured za reviziju ih je u Hrvatskoj pobrojao 2.040, što je dostatno za oko 368.000 građana, znači oko 10% nacije. Četvrtina skloništa nalazi se u 14 najvećih gradova, njih 1.637. Najviše ih je, razumije se, u Zagrebu. Zagreb može ‘skrasiti’ oko 160.000 građana. Otprilike jednako stoji i Osijek sa svojih 30 atomskih skloništa, od kojih je 7 u rukama Grada Osijeka, a preostala 23 su u okviru stambenih zgrada, koji su vlasnici, zapravo, suvlasnici zgrade.
Važno je prije svega razlikovati atomsko od običnog skloništa. Praktički je svaki podrum sklonište, ali atomsko je ono, jednostavno rečeno, s ‘metar betona’, čeličnim i betonskim vratima, ventilacijskim sustavom… Osijek ima 30 takvih. Atomska skloništa kojima je vlasnik Grad Osijek su u najmu, uglavnom sportskih i plesnih kolektiva, ali je svojedobno iz Grada Osijeka rečeno da se u svakom trenutku mogu rekordno brzo privesti svojoj stvarnoj namjeni, kao i da su potrebni sadržaji takvih skloništa predmet stalne provjere i obnove. Pojednostavljeno, sva skloništa sa svim sadržajima mogu, zlu ne trebalo, biti operativna.
A gdje su osječka atomska skloništa kojima ravna Grad Osijek?
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
To su skloništa redom… – Stonska 6, površine 210,00 m2, Kaštelanska 46, površine 200,00 m2, Umaška 18, površine 200,00 m2, Vijenac I. Meštrovića 74, površine 160,00 m2, Vladimira Nazora 7 (istok), površine 260,00 m2, Vladimira Nazora 16 (zapad), površine 260,00 m2 i Vijenac Kraljeve Sutjeske, površine 160,00 m2.
Uz to, koliko je nama poznato, postoje još atomska skloništa u sastavu stambenih zgrada ili pravnih osoba… A to su, RK Sjenjak i stambena zgrada na Vijencu Petrove gore… Koliko nas sjećanje služi RK Supermarket je imao ‘blindiranih vrata’ u svojim podrumskim prostorijama, nije jamačno, ali i RK Doma, a nismo više sigurni da se Pothodnik može ‘zablindirati’… Inače, atomskih skloništa u Osijeku ima 30-tak. Samo u ‘vojnom naselju’ ih ima 3, a i ostala su raspoređena po stambenim zgradama, kojima su sada vlasnici privatni, suvlasnici zgrade, vlasnici stanova. Ostala se nalaze u podrumima pojedinih poduzeća…
Atomsko sklonište, primjerice, u Naselju Vladimira Nazora na betonu ima metar i pol zemlje.
–TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA–
Kada se sve ‘zabrtvi’ i zatvori, svjetla ugase za počinak, shvatite pravi smisao izraza – ‘mračno kao u gu*ici’. Na ulazima u sklonište, primjerice u Naselju Vladimira Nazora, vrata su od rešetaka, a prije betonskih vrata u metalnom okviru, na ‘šinama’, s kotačićem koji bi klizio po istima. Kada se zatvore, tada ste iza 1-1,5 metara betona. Dotok zraka izveden je sustavom ventilacije, s tri čelična otvora na vrhu skloništa. Postoje u jednoj prostoriji zalihe vode u plastičnim posudama, u drugoj kemijski wc-i. Kreveti su na tri kata. Povlače se kao sjedalice u kinu, ležište je od napetog ‘šatorskog krila’.
Kada Grad raspiše natječaj za atomska skloništa za udruge i slično, tada obvezno stoji i ovo… – Budući zakupnik ne smije obavljati preinake skloništa bez suglasnosti Grada Osijeka. Zakupnik je dužan na zahtjev nadležnog tijela civilne zaštite, bez odgode, a najkasnije u roku od 24 sata od priopćenog zahtjeva, isprazniti sklonište od osoba i stvari i osposobiti ga za sklanjanje ljudi.
Foto: OsijekExpress.com (arhiva)

